Styl życia

Praca na mrozie – jak się do niej przygotować?

Zimą, gdy śnieg i mróz na zewnątrz, nie chce się w ogóle wstawać z łóżka, a co dopiero iść do pracy. Nie wchodzi jednak w rachubę tak długi urlop i nie jesteśmy też niedźwiedziami, aby przespać całe zimowe miesiące – do pracy po prostu trzeba iść niezależnie od tego, czy pracujemy w budynku, czy na zewnątrz. Jak się przygotować do pracy na mrozie?

Odzież adekwatna do panujących warunków pogodowych

Jeśli zdarza Ci się pracować na mrozie, to konieczne jest zakładanie odzieży, która zapewni Ci komfort cieplny nawet w czasie siarczystego mrozu, nieprzyjemnego wiatru i śnieżnych opadów. Każdy element garderoby powinien być dokładnie przemyślany począwszy od obuwia, a kończąc na takich detalach jak rękawiczki męskie zimowe. Ciężka praca fizyczna na mrozie wymaga zakładania profesjonalnej odzieży roboczej, którą powinien zapewnić swoim pracownikom pracodawca. Jeśli zdarza Ci się systematycznie wykonywać lżejsze prace na mrozie, to także powinieneś dopasować swoje ubranie do panujących warunków pogodowych. W innym przypadku znacznie łatwiej o złapanie poważnej infekcji. 

Ubieranie na cebulkę 

W przypadku pracy na mrozie zawsze świetnie sprawdza się ubieranie na tzw. cebulkę. Wtedy, gdy zrobi nam się ciepło, możemy zawsze zdjąć jedną lub dwie sztuki odzieży i założyć je z powrotem, gdy znów zrobi nam się zimniej. Niezwykle ważna jest już sama bielizna, która powinna być odzieżą termoaktywną. Dzięki temu, gdy się spocimy, pot zostanie skutecznie odprowadzony i nie będziemy kontynuować pracy w mokrym podkoszulku. Na bieliznę można założyć dowolną ilość bluz, które w razie potrzeby możemy zdjąć. Kurtka i spodnie powinny posiadać specjalne ocieplenie, a także izolować od wiatru i opadów. Te same cechy powinny posiadać rękawiczki męskie zimowe, w których to wykonujemy wszystkie prace na mrozie. 

Właściwe zabezpieczenie dłoni 

Skóra dłoni jest szczególnie narażona na mróz – to nimi wykonuje się wszystkie prace i bardzo łatwo o przemrożenie, które objawia się między innymi zaczerwienioną, szorstką i pękającą skóra. Jest to nie tylko bolesne, ale również nieestetyczne, a łatwo można tego uniknąć zakładając właściwe rękawiczki męskie zimowe. Rękawiczki na zimę powinny być wykonane z materiałów, które zapewnią komfort cieplny, a także nie przemokną, gdy pojawią się opady. Zazwyczaj mają one od środka polarowe ocieplenie, a zewnętrzną warstwę wykonaną z materiałów nieprzemakalnych. 

Buty do pracy w zimie 

Od przemarzniętych stóp bardzo krótka droga do przeziębienia, dlatego buty do pracy na mrozie nie mogą być przypadkowe. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy posiadają odpowiednio grubą podeszwę z bieżnikiem, który zapewni bezpieczeństwo na śliskich powierzchniach. Powinny być także wykonane z materiałów, które nie przepuszczą wiatru oraz wilgoci, a także zapewnią właściwą wentylację. Odpowiednio dobrana garderoba do pracy na mrozie obejmuje więc odzież począwszy już od bielizny, a kończąc na takich dodatkach jak rękawiczki męskie zimowe i dobrej jakości buty – tylko dzięki temu praca w takich warunkach będzie do wytrzymania.