Biznes

Notariusz

Wizyta u notariusza jest konieczna w wielu przypadkach. Przede wszystkim załatwimy u niego sprawy związane z kupnem sprzedażą nieruchomości, kupnem sprzedażą samochodu lub innymi sprawami majątkowymi. Notariusz może nam doradzić jak najkorzystniej załatwić niektóre sprawy. Czy lepiej np. zrobić darowiznę czy sprzedaż.

Obliczy nam jak wszystko załatwić, żeby zapłacić jak najmniejszy podatek. Jeśli chodzi o wynagrodzenie notariusza to istnieje ustawowo ustalona taksa notarialna, która wynosi przedział procentowy od wysokości sprzedaży. Notariusze mogą się różnić ceną, ponieważ mogą wziąć tą dolną lub górną granicę. Tak naprawdę notariusz załatwia wszystko praktycznie za nas.

Zgłasza sprawę do Urzędu Skarbowego, więc podatek płacimy już u notariusza. Po przygotowaniu aktu notarialnego, notariusz przesyła nam projekt do zaakceptowania, po czym ustala termin, gdzie spotykają się wszystkie strony zainteresowane. Następuje głośne odczytanie aktu i podpisanie przez strony. Każda ze stron dostaje odpis aktu notarialnego, a jedna kopia pozostaje u notariusza.