Lipoliza iniekcyjna – jak w mało inwazyjny sposób pozbyć się tkanki tłuszczowej?
Lipoliza iniekcyjna to bezoperacyjny i mało inwazyjny zabieg, który pozwala na usunięcie miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej poprzez wstrzyknięcie pod skórę roztworu fosfatydylocholiny. Komórki tłuszczowe „rozpuszczają się”, a organizm sam zajmuje się ich usuwaniem. Sprawdź, jak dokładnie działa lipoliza i jakie daje efekty.
Co to jest lipoliza iniekcyjna i czym różni się od liposukcji?
Lipoliza iniekcyjna to zabieg alternatywny dla liposukcji. Polega na wstrzyknięciu preparatu zawierającego fosfatydylocholinę oraz deoksycholan sodu pod skórę, co prowadzi do redukcji niechcianej tkanki tłuszczowej w danym miejscu. Liposukcja natomiast jest zabiegiem inwazyjnym, polegającym na bezpośrednim odsysaniu tkanki tłuszczowej, co wiąże się długotrwałą rekonwalescencją i wyższym ryzykiem powikłań. Lipoliza powoduje niewielkie skutki uboczne, takie jak zasinienia czy obrzęk, które bardzo szybko znikają. Niemal od razu po jej wykonaniu można wrócić do codziennych czynności.
Fosfatydylocholina i deoksycholan sodu to substancje, które występują naturalnie w ludzkim organizmie, dlatego nie trzeba obawiać się, że po lipolizie iniekcyjnej wystąpi niekorzystna reakcja. Związki te wykazują zdolność do niszczenia komórek tłuszczowych. Wstrzyknięte wprost do tkanki powodują rozkład tłuszczu na kwasy tłuszczowe i glicerol. Dzięki temu pobudzony zostaje naturalny proces metaboliczny: tłuszcz uwalnia się do krwiobiegu, trafia do wątroby – aż w końcu zostaje wydalony z organizmu. Proces ten trwa około 3 tygodni – tyle trzeba czekać na pierwsze efekty terapii. Dodatkowo po zabiegu lipolizy iniekcyjnej poprawia się mikrokrążenie w skórze i zostają pobudzone procesy jej regeneracji. Ciało staje się gładsze, jędrniejsze i bardziej napięte.
Jak przebiega zabieg lipolizy i jakie daje efekty?
Lipoliza iniekcyjna to zabieg polecany głównie osobom, które nie mogą pozbyć się tłuszczu z określonych partii ciała, mimo że regularnie ćwiczą i mają zdrową dietę. Takie osoby mają zwykle prawidłową masę ciała lub nieznaczną nadwagę. Mówimy wtedy o tzw. miejscowej otyłości, która najczęściej obejmuje brzuch, uda, pośladki, biodra, ramiona, a także podbródek. Lipoliza iniekcyjna nie jest wskazana natomiast u osób ze znaczną nadwagą lub otyłością, które szybko chcą pozbyć się dużej ilości tkanki tłuszczowej.
Jak zapewniają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki, lipoliza iniekcyjna brzucha czy podbródka to zabiegi bezpieczne i mało inwazyjne. Ponieważ są to procedury iniekcyjne, powinny być wykonywane przez lekarza medycyny estetycznej. Specjalista wykonuje serię zastrzyków preparatem przy pomocy cienkiej kaniuli. W miejscach wstrzyknięć powstaje kontrolowany, niewielki stan zapalny tkanki tłuszczowej. Na skutek tego adipocyty pękają, a uwolnione z nich tłuszcze przechodzą z krwi do wątroby, gdzie są rozkładane, a następnie wydalane. Zabieg trwa około 15 minut lub dłużej – w zależności od wielkości wyszczuplanego obszaru.
Po lipolizie iniekcyjnej wskazane jest picie dużej ilości wody oraz wykonanie masażu limfatycznego, który przyspiesza przemieszczanie się komórek tłuszczowych i ułatwia ich transport przez naczynia chłonne. Często, dla zwiększenia efektów, konieczne jest powtórzenie procedury – zwykle jest to seria 2-3 zabiegów.
Efektem lipolizy iniekcyjnej jest wyraźne wyszczuplenie danego obszaru ciała. Poprawia się też kondycja skóry w miejscu poddawanym terapii – staje się ona zregenerowana, ujędrniona i lepiej nawilżona. Dzięki poprawie mikrokrążenia w tkance podskórnej lipoliza ud, kolan czy pośladków nie tylko wyszczupla te miejsca, ale też pomaga w pozbyciu się cellulitu. Rezultatem lipolizy podbródka jest poprawa owalu twarzy.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.