Styl życia

Kosmetyki naturalne, cruelty free i zero waste – czym się różnią?

Wśród obecnych trendów panujących na rynku kosmetycznych można zauważyć rosnącą tendencję do pojawiania się na półkach sklepowych kosmetyków naturalnych, wegańskich, cruelty free czy zero waste. Czy wszystkie te preparaty mają wspólny mianownik?


Najpopularniejsze z tej dziedziny kosmetyki naturalne charakteryzują składniki pochodzenia naturalnego – najczęściej są to wszelkiego rodzaju ekstrakty i naturalne oleje. W takich kosmetykach rzadziej spotkamy dodatki syntetyczne – pochodne ropy naftowej, silikony czy syntetyczne polimery. Wiąże się to z rosnącą świadomością na temat ekologii.

Z tego powodu coraz więcej marek stawia na opakowania, które nie są wykonane z plastiku. To właśnie cechuje kosmetyki zero waste – ich opakowania wykonane są z materiałów papierowych, szklanych, metalowych lub pochodzących z recyklingu. Z kolei kosmetyki wegańskie nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Termin kosmetyki cruelty free odności się natomiast do produktów nietestowanych na zwierzętach.


Preparaty należące do jednej grupy, niekoniecznie przynależą do innych. Jest jednak większa szansa, że kosmetyki naturalne są jednocześnie wegańskie i zwracają uwagę na kwestie praw zwierząt.