Turystyka

Dokąd zabrać dzieci na wycieczkę? Doradzamy

Zaplanowanie wyjazdu z najmłodszymi nie jest proste. Dzieci bywają wybredne pod względem atrakcji oraz nieraz dają głośno do zrozumienia, że długa podróż nie jest ich ulubionym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W jaki sposób zaplanować wycieczkę z pociechami, aby dostarczyć im wielu wspaniałych wrażeń? Poniżej prezentujemy nasze propozycje miejsc, w których dzieci spędzą długie godziny bez cienia nudy.

Zator oraz Inwałd – atrakcje dla dzieci w każdym wieku

Obydwie wymienione powyżej miejscowości znane są z obecności parków rozrywki o zróżnicowanej tematyce. Inwałd kusi Dinolandią, gdzie możemy spędzić długie godziny, oglądając modele prehistorycznych stworzeń. Dinozaury to nie jedyny atut tej lokacji, gdyż na miejscu mamy dostęp do parku linowego, minigolfa, placu zabaw oraz innych atrakcji. Po sąsiedzku znajduje się park miniatur, gdzie możemy zobaczyć interesujące budynki z Polski oraz zza granicy. To nie koniec ciekawych miejsc do zobaczenia w Inwałdzie. Średniowieczna warownia kusi wystawą poświęconą przeszłości, a pod jej murami mamy okazję spotkać ruchomego smoka oraz przekonać się na własne oczy, jak pracował kowal lub powroźnik. Jeżeli chcemy odpocząć po tych przygodach, możemy przespacerować się po ogrodzie papieskim, a następnie zanurzyć się w zielonym labiryncie, z którego musimy sami znaleźć drogę wyjścia.

Energylandia w Zatorze to największy park rozrywki w Polsce, co oznacza, że dla spragnionych emocji dzieci będzie to niezapomniana wizyta. Naturalnie trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre kolejki mają ograniczenia pod względem wieku lub wzrostu, ale nawet najmłodsi znajdą tu coś dla siebie. Oprócz kolejek górskich możemy spędzić czas w parku wodnym, a w okolicy znajduje się również park tematyczny poświęcony greckiej mitologii. To wyjątkowe miejsce umożliwia rejs statkiem pomiędzy figurami legendarnych postaci i wysłuchanie opowieści o zmaganiach śmiertelników oraz bogów.

Takie nagromadzenie atrakcji oznacza również, że okolica obfituje w doskonale przygotowaną infrastrukturę. Nietrudno w okolicy znaleźć hotel z atrakcjami dla dzieci taki jak Hotel Łysoń – znajdujący się tuż obok parku rozrywki w Inwałdzie – czy też położone pod Zatorem Domki Słoneczne Wzgórza. Jeżeli szukamy bardziej nietypowego noclegu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynająć mongolską jurtę w Inwałdzie lub miejsce w indiańskim tipi lub wozie z Dzikiego Zachodu w Zatorze.

Gdańsk i Gdynia – przygody na morzu i z morzem w tle

Morze ma w sobie nieodparty urok, który od wieków sprawia, że ludzie patrzą z tęsknotą na fale. Już sam Gdańsk ze swoją bogatą historią oraz zabytkami stanowi wspaniałe miejsce, gdzie natrafimy na niejedno intrygujące muzeum. Do najbardziej pasjonujących obiektów dla dzieci z pewnością można zaliczyć Narodowe Muzeum Morza w Gdańsku. Znajdziemy tutaj nie tylko wiele ciekawych wystaw, ale również okazję do zwiedzenia frachtowca Sołdek. Hevelianum to doskonałe miejsce dla dzieci, które chcą dotknąć historii i to całkiem dosłownie. Ten kompleks znajduje się wewnątrz fortu na Górze Gradowej – co samo w sobie jest już sporą atrakcją. Oferta Hevelianum obejmuje spacery z przewodnikami przebranymi w mundury z epoki, spotkania z grupami rekonstrukcyjnymi, eksperymenty w laboratorium oraz wyprawę dookoła świata, podczas której poznamy zwyczaje z odległych krajów.

Gdynia oferuje równie intrygujący zestaw atrakcji. Muzeum Marynarki Wojennej to gratka dla wszystkich dzieci, które chcą zdobywać nową wiedzę w nietypowy sposób. Modele, ekspozycje multimedialne oraz wystawa prawdziwego uzbrojenia zaprezentuje historię zmagań na morzach, a możliwość zwiedzenia okrętu ORP Błyskawica to jedna z najsławniejszych atrakcji w kraju. Do bardziej nietypowych miejsc, które można zwiedzić z dziećmi, należy zaliczyć Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Tutaj najmłodsi mogą przeprowadzać eksperymenty i bawić się, jednocześnie zgłębiając tajemnice otaczającego ich świata. Od ćwiczeń refleksu, po naukę o zjawiskach elektrostatycznych, Centrum Nauki oferuje szeroki wybór interaktywnych wystaw stałych oraz instalacji sezonowych, dzięki czemu zawsze natrafimy tu na coś nowego.