Zdrowie i uroda

Dieta roślinna coraz popularniejsza wśród Polaków

Ponad milion osób w Polsce nie je mięsa. 2 miliony Polaków ma w planach przejść na dietę bezmięsną. Tylko w 2018 roku 60% rodaków zadeklarowało chęć ograniczenia mięsa. Fleksitarianie, bo tak nazywają się osoby, które ograniczają spożycie produktów mięsnych, stanowią 3,7% osób w kraju. Już samo ograniczanie mięsa wiąże się z dużym prawdopodobieństwem przejścia w przyszłości na wegetarianizm.


Dieta roślinna to dieta, na którą powinno przechodzić się stopniowo. Porzucenie mięsa z dnia na dzień nie jest dobrym pomysłem. Weganizm lub wegetarianizm nie powinien być restrykcyjną dietą, w której odmawiamy sobie wielu rzeczy, które nam smakują. Dieta bezmięsna to okazja do wypróbowania nowych smaków. To również szansa na zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw w ciągu dnia.


Osoby, które zrezygnowały z mięsa, zauważają często, że produkty roślinne mają lepszą zdolność do magazynowania energii. Dzięki temu wegetarianie i weganie dłużej zachowują dobre samopoczucie w ciągu dnia. Dieta wegetariańska pomaga także obniżyć poziom cholesterolu i nadciśnienie tętnicze.