Dom i ogród

Dąb Bolko w Hniszowie

Niewielki Hniszów może się pochwalić wielką ciekawostką przyrodniczą. Jest nią dąb „Bolko” – jeden z największych dębów w południowo-wschodniej części Polski. Dzięki temu niewielka miejscowość leżąca tuż przy granicy z Ukrainą zyskała sławę wśród miłośników pomnikowych drzew oraz miano najokazalszego dębu szypułkowego na terenie Lubelszczyzny.

Dąb ten jest najcenniejszym skarbem przyrody, z jakim można się spotkać na terenie podworskiego parku w Hniszowie. Drzewo to ma 24 metry wysokości, a jego obwód wynosi blisko 9 metrów. Dąb ten ma prawie 700 lat, choć w różnych publikacjach oceniany jest na 400-800 lat. To spora rozbieżność, choć w jednym miłośnicy drzew są zgodni – dąb w Hniszowie jest jednym z najstarszych drzew w Polsce, przy którym z pewnością warto się zatrzymać.

Warto przy okazji wybrać się na spacer po tutejszym parku, na terenie którego zachowało się sporo innych drzew o pomnikowych rozmiarach. Dla tych, którzy w czasie wycieczki po nadbużańskich miejscowościach chcą się nacieszyć wypoczynkiem na łonie natury, bez wątpienia będzie to godne polecenia miejsce.