Zdrowie i uroda

Cukrzyca MODY – objawy, których nie możesz przegapić!

Cukrzyca typu MODY nie jest popularnym gatunkiem ze wszystkich, które dotyczą tej choroby. Jest to rodzaj cukrzycy, który jest uwarunkowany generycznie. Pomimo tego, że pierwsze objawy i przebieg cukrzycy wskazują na cukrzycę typu 2, to choroba rozwija się w wieku typowym dla cukrzycy typu 1, czyli w wieku do 25 roku życia. Jako iż mamy do czynienia z bardzo nietypowym rodzajem cukrzycy, warto jest poznać jej objawy, które mogą pozwolić we wczesnej fazie na jej wykrycie.

Cukrzyca typu MODY – objawy cukrzycy MODY

Jako iż cukrzyca typu mody objawia się w młodym wieku pacjentów, towarzyszą jej objawy, które do 25 roku życia można uznać za nietypowe i niepokojące. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów cukrzycy typu MODY jest nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, senność, ogólne osłabienie, zmęczenie, utrata wagi, a także nadmierny apetyt. O ile pierwszy i ostatni z objawów jest dość trudny do zdiagnozowania, o tyle ogólne zmęczenie i senność w połączeniu z utratą wagi i nadmiernym apetytem to coś, na co powinniśmy szybko zwrócić swoją uwagę i reagować.

Co ciekawe, cukrzycy MODY towarzyszą także objawy wynikające z zupełnie innych narządów, co może pomóc w ułatwieniu rozpoznania tej rzadkiej odmiany cukrzycy. Jedną z podstawowych, bardzo częstych dla tej odmiany cukrzycy kwestii jest obniżenie progu nerkowego dla glukozy. Mówiąc prościej, mowa o pojawieniu się cukru w moczu pacjenta, nawet jeśli poziom cukry we krwi jest odpowiedni.

Warto jednak dodać, że zdarzają się także przypadki, w których mają miejsce wady rozwojowe układu moczowo-płciowego. Mowa o takich schorzeniach jak dwurożna macica, bądź brak jajnika. Innymi przykładami są także niedorozwoje nerki, bądź odmienne ułożenie nerki, czy też torbiele. Spośród mniej znanych objawów mowa o gruczolakach wątroby, czy też zanikowej trzustki.

Więcej na temat cukrzycy MODY i jej objawów

Jeśli chcielibyśmy dokładniej zgłębić temat tego rodzaju cukrzycy, warto jest sprawdzić kompleksowy leksykon wiedzy o nazwie „Szkoła Diabetyka cukrzyca mody objawy”. Jest to bez wątpienia miejsce, które jest bogatym źródłem informacji na temat cukrzycy MODY, które może pomóc młodym osobom nie tylko na właściwe doinformowanie związane z ogólnym zarysem tego typu cukrzycy, lecz także w dokładniejszej diagnozie, co spowoduje szybsze udanie się do lekarza.

Pamiętajmy, jeśli tylko odczuwamy objawy mogące wskazywać na cukrzycę MODY, warto jak najszybciej skonsultować się z właściwym lekarzem.