Styl życia

Botki dla dziewczynki – jak je dobrać, aby pasowały do reszty garderoby?

Trudno się dziwić popularności botków. To uniwersalne buty, które można śmiało ubrać niezależnie od pory roku oraz stylizacji. Ponadczasowy krój i wygoda uczyniły z nich obowiązkowy element w praktycznie każdej garderobie. Na co jednak zwrócić uwagę w przypadku wyboru butów dla dziewczynki? W tym wypadku zasady są nieco inne niż w przypadku dorosłych.

Przede wszystkim wygoda

Niezależnie od tego, jak bardzo nam, rodzicom, podoba się konkretna para butów, pod żadnym pozorem nie należy kupować córce obuwia, które nie zapewni komfortu noszenia. Botki doskonale prezentują się, kiedy są dopasowane do nogi, ale musimy pamiętać, że stopa dziecka stale rośnie. Od 6 roku życia proces ten zaczyna zwalniać, aby zatrzymać się około 16 urodzin, jednak w tym czasie córka może doświadczyć okresów szybszego wzrostu. Kupowanie zbyt dużych butów, do których córka dopiero dorośnie, to zły pomysł, który może pogłębić lub przyczynić się do powstawania wad stóp. Tak samo niewskazane jest nabycie zbyt małego obuwia, gdyż nie zapewni ono stopie dość miejsca. Około pół centymetra wolnego miejsca powinno być optymalne, aby uniknąć zsuwania się butów i pozwolić na swobodny ruch stopy.

Jakie powinny być botki dla dziewczynki?

W kwestii wyglądu warto inspirować się minimalistycznymi kreacjami dla dorosłych w stylu casual. Ten styl jest niezwykle otwarty i pozwala włączyć do ubioru praktycznie dowolne elementy. Ze względu na uniwersalny krój, botki sprawdzają się równie dobrze w połączeniu z jeansami, jak i sukienką. Podstawową zasadą, którą warto pokierować się przy doborze butów, jest zgodność koloru obuwia z dominującą barwą stroju. Jeżeli jednak nie mamy pewności, czy dane połączenie wygląda dobrze, najlepiej zrobimy, stawiając na nieśmiertelną czerń. Ten kolor stanowi dobre rozwiązanie przy dowolnej okazji, dlatego botki w tym kolorze możemy spotkać w szafie praktycznie każdej kobiety.

Obcas i cholewa – wysoka czy niska?

Z miejsca należy odłożyć na półkę buty z wysokim obcasem, na koturnach czy platformach. Botki dla dziewczynki powinny mieć płaską podeszwę oraz niski obcas, który zapewni odpowiednie podparcie dla pięty i nie będzie przenosił ciężaru ciała na palce. W tym wypadku najważniejsze są kwestie medyczne, a zdrowie córki zawsze należy stawiać przed modą, niezależnie od tego, co proponują media, styliści, znajomi, czy infulencerzy. Do 12 roku życia dziecko wciąż się gwałtownie rozwija, dlatego próby chodzenia na obcasie mogą znacząco wpłynąć na postawę, wygięcie pleców i przyczynić się do powstawania wad stóp oraz bólu w dolnej części pleców. Wysokie obcasy najlepiej zostawić na później.

Wysoka cholewka ma jednak zupełnie przeciwny wpływ – naturalnie oprócz świetnego wyglądu. Materiał usztywnia staw skokowy, co w przypadku dzieci nie wpływa negatywnie na rozwój. Dodatkowe podparcie w kostce pozwala uniknąć nieprzyjemnych kontuzji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Cholewka też nie powinna być zbyt wysoka, ale modele przykrywające nogę powyżej kostki będą dobrym wyborem, który dodatkowo pozwoli na łatwe dopasowanie botków do stroju.